Разходите за пенсии за първите шест месеца на годината са с 564,1 млн. лв., или с 8,8% по-големи спрямо същия период на 2021 г. Това сочат данните от касовото изпълнение на бюджетите на социалноосигурителните фондове, съобщават от Националния осигурителен институт (НОИ). Институтът предоставя всеки месец информация за изпълнението на бюджетите.
Общият размер на отчетените приходи в бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) към 30 юни 2022 г. е 4,702 млрд. лв. Постъпилите приходи са с 363 млн. лв. повече в сравнение със същия период на 2021 г. Общо отчетените разходи възлизат на 8,153 млрд. лв. Разходите са с 308,4 млн. лв. повече в сравнение със същия период на 2021 г. В структурата на общите разходи най-голям дял заемат разходите за пенсии, които са в размер на 6,963 млрд. лв.
За изплащане на т.нар. "Covid добавки" от 60 лв. към пенсиите на всички пенсионери са изразходвани 736,2 млн. лв. За еднократни добавки от 75 лв. на ваксинираните пенсионери са изразходвани 56,1 млн. лв. Парите по двете пера не са планирани в бюджета на ДОО за 2022 г. и са от сметката за чужди средства на НОИ.
За изплащане на допълнителни компенсаторни суми за разликата до размера на дохода от пенсии през декември 2021 г. са изразходвани 100,8 млн. лв., като сумата се отнася за януари, февруари, март, април, май и юни 2022 г. За изплащане на „великденски“ добавки от 70 лв. на всеки пенсионер са изразходвани 142,1 млн. лв.
Разходите за изплащане на парични обезщетения и помощи по Кодекса за социално осигуряване към 30 юни са в размер на 1,013 млрд. лв., или 44,3% изпълнение на плана за годината. Отчетените разходи за шестте месеца на годината са с 6,8 млн. лв. повече спрямо същия период на 2021 г. Общият размер на отчетените трансфери по консолидирания бюджет на ДОО към месец юни е 3,422 млрд. лв.
Отчетените приходи в Учителския пенсионен фонд към 30 юни са в размер на 43,1 млн. лв., което представлява 40,8% изпълнение на плана за годината. Постъпилите приходи са с 0,3 млн. лв. повече в сравнение със същия период на 2021 г. Общо отчетените разходи на Учителския пенсионен фонд към 30 юни са в размер на 31,9 млн. лв., което представлява 46,4% изпълнение на плана за годината. Извършените разходи са с 6,3 млн. лв. повече в сравнение със същия период на 2021 г.
Отчетените приходи във Фонд "Гарантирани вземания на работниците и служителите" към 30 юни са в размер на 1,177 млрд. лв., което представлява 47,1% изпълнение на плана за годината. Постъпилите приходи са с 280,3 хил. лв. по-малко в сравнение със същия период на 2021 г. Общо отчетените разходи са в размер на 576,1 хил. лв., което представлява 12,1% изпълнение на плана за годината.


Дара отговори на хейта след прайда: Правителството може да опита да ме спре
Асен Василев: Хазната не е празна, Радев завари 6,8 млрд. евро във фискалния резерв
На върха в „Елит” „Комодор” се готви за зрелище в Топ 4
Проф. Тодор Галунов: ПБ още са във фазата, в която гледат къде са сбъркали партиите преди тях
Задържаха дилъри на фентанил във Варна
Инфлацията след войната с Иран ще реши съдбата на борсовото рали
Б. Балевски: Първичните публични предлагания по презумпция са скъпи
Гара Пен стейшън ще получи държавен ремонт за $7 млрд
Казусът Anthropic е предупреждение за новия курс на САЩ към AI
Бен Кахил очаква Азия да направи свой общ петролен резерв
Как Mitsubishi създаде механична кутия с два лоста и осем предавки
Продава се кола като на Джеймс Бонд, но комби
Renault превърна Rafale в бойна машина
Създателите на Alpina показаха втория си модел
Надеждността не е само японска - тези автомобили ще изминат над 500 000 км
Осем обвинени от групата на "Калашниците", прокуратурата не изключва още арести
РСМ за палежа пред българското посолство: Вандалски акт
МВнР: Остро осъждаме демонстративния акт на агресия в Скопие
ВМРО: МВнР да връчи протестна нота на Скопие
Георг Георгиев: Палежът в Скопие не е обикновен вандализъм